Mission Hills Country Club Thursday, August 28, 2014 Pairings: Third Round |
||||
Dinah Shore | ||||
Tee/Group | Time | Player | Hometown | Score |
1st / #1 | 7:00 am | Uloma Mbuko | Abuja, Nigeria | 160 |
Audra Kepler | Pleasant Hill, Calif. | 160 | ||
Taylore Karle | Scottsdale, Ariz. | 161 | ||
10th / #2 | 7:00 am | Su-Ann Heng | Singapore | 161 |
Kylee Duede | Glendale, Ariz. | 161 | ||
Laura Huertas (a) | Armenia, Colombia | 161 | ||
1st / #3 | 7:10 am | Mary Snode | Alliance, Ohio | 159 |
Fiamma Felitch | Oklahoma City, Okla. | 159 | ||
Alexandra Braga | Pleasanton, Calif. | 160 | ||
10th / #4 | 7:10 am | Felicia Titus | Placentia, Calif. | 162 |
Stephanie Smith | The Woodlands, Texas | 162 | ||
McKenzie Jackson | Uniontown, Ohio | 162 | ||
1st / #5 | 7:20 am | Georgette Rolle | Nassau, Bahamas | 159 |
Sydney Martien (a) | Lafayette, La. | 159 | ||
Nicole Crochet | Harahan, La. | 159 | ||
10th / #6 | 7:20 am | Michele Chun | Huntington Beach, Calif. | 162 |
Jade Staggs | Oklahoma City, Okla. | 162 | ||
Justine Chen (a) | Lake Forest, Calif. | 162 | ||
1st / #7 | 7:30 am | Tonya McCall | Mt. Vernon, Mo. | 158 |
Melissa Yeazell | West Chester, Ohio | 158 | ||
Michael Leah Baxley | Brevard, N.C. | 158 | ||
10th / #8 | 7:30 am | Vera Shimanskaya | Moscow, Russia | 163 |
Allie Weng | Tao Yuan City, Taiwan | 163 | ||
Alice Han | Daegu, South Korea | 163 | ||
1st / #9 | 7:40 am | Maria Urquiola | Santome,Venezuela | 158 |
Sung Ea Lee | Tacoma, Wash. | 158 | ||
Christina Miller | Bradenton, Fla. | 158 | ||
10th / #10 | 7:40 am | Bea Serra | Barcelona, Spain | 163 |
Jessi Berve | Farmington, N.M. | 163 | ||
Asa Sim-Knight | Santa Barbara, Calif. | 163 | ||
1st / #11 | 7:50 am | Kelsey Kipp | Tyler, Texas | 158 |
Hana Lee (a) | Seoul, South Korea | 158 | ||
Ava Lourenco (a) | Tulare, Calif. | 158 | ||
10th / #12 | 7:50 am | Daniela Recla | Bahla, Brazil | 164 |
Meghan Musk (a) | San Antonio, Texas | 164 | ||
Sydney Cox | Edmond, Okla. | 164 | ||
1st / #13 | 8:00 am | Lucy Davies | Los Angeles, Calif. | 158 |
Gennifer Mendez | North Port, Fla. | 158 | ||
Chelsea Pezzola | Bradenton, Fla. | 158 | ||
10th / #14 | 8:00 am | Muriel McIntyre (a) | Penticton, British Columbia | 165 |
Seo Hee Moon | Mukilteo, Wash. | 165 | ||
Michelle Rosenhouse (a) | Dix Hills, N.Y. | 165 | ||
1st / #15 | 8:10 am | Alexandrea Schulte | Broken Arrow, Okla. | 158 |
Brooke Baker | Edmond, Okla. | 158 | ||
Esther Park (a) | Atlanta, Ga. | 158 | ||
10th / #16 | 8:10 am | Kathryn Detlefsen | Eagan, Minn. | 165 |
Alexandria Oh | Placentia, Calif. | 166 | ||
Lauren Olaya | Fort Worth, Texas | 166 | ||
1st / #17 | 8:20 am | Lindsey Hughes (a) | Plano, Texas | 158 |
Lauren Smith (a) | Macon, Ga. | 158 | ||
Jenna Hunter | North Shore, New Zealand | 158 | ||
10th / #18 | 8:20 am | Meghan Hardin | Lake Arrowhead, Calif. | 166 |
Kelsey Haynie (a) | Houston, Texas | 166 | ||
Felicity Lloyd-Jones | Atlanta, Ga. | 167 | ||
1st / #19 | 8:30 am | Melanie Audette | Rutland,Vt. | 157 |
Yushan Zhang (a) | Shenzhen, China | 157 | ||
Peiyun Chien | Ping Dong, Taiwan | 157 | ||
10th / #20 | 8:30 am | Erica Dechowitz (a) | Harrisburg, Pa. | 167 |
Joana De Sa Pereir (a) | Porto, Portugal | 168 | ||
Taylor Slagle | Southlake, Texas | 168 | ||
1st / #21 | 8:40 am | Ginny Brown | Austin, Texas | 157 |
Chelcia Petersen | Calgary, Alberta | 157 | ||
Mackenzie Puryear | Tampa, Fla. | 157 | ||
10th / #22 | 8:40 am | MacKenzie Mack | Las Vegas, Nev. | 170 |
Molly Erickson (a) | Bloomington, Minn. | 170 | ||
1st / #23 | 8:50 am | Shayna Miyajima | Maui, Hawaii | 157 |
Henrietta Zuel | Surrey, England | 157 | ||
Ashlan Ramsey | Milledgeville, Ga. | 157 | ||
10th / #24 | 8:50 am | Alisha Matthews (a) | St Louis, Mo. | 172 |
Courtney Coleman | Rochester, Wash. | 172 | ||
Dinah Shore | ||||
Tee/Group | Time | Player | Hometown | Score |
1st / #25 | 11:30 am | Robyn Kim | Cypress, Calif. | 154 |
Jordan Rose | San Angelo, Texas | 154 | ||
Taylor Camany | Salinas, Calif. | 154 | ||
10th / #26 | 11:30 am | Kyle Roig | San Juan, Puerto Rico | 154 |
Hsuan Ping Chang | Chinese Taipei | 155 | ||
Taylor Schmidt (a) | Kincardine, Ontaria | 155 | ||
1st / #27 | 11:40 am | Casey Kennedy | Bristow, Va. | 154 |
Rebecca Samuelsson | Gothenburg, Sweden | 154 | ||
Alana Erlandson (a) | Palm Desert, Calif. | 154 | ||
10th / #28 | 11:40 am | Joanne Lee | San Carlos, Calif. | 155 |
Aram Choi (a) | Vancouver, British Columbia | 155 | ||
Meagan Roberts | Ocean Springs, Miss. | 155 | ||
1st / #29 | 11:50 am | Anne Marie Covar (a) | Edgefield, S.C. | 154 |
Diana Fernandez (a) | Central, Paraguay | 154 | ||
Alyssa Shimel | Perrysburg, Ohio | 154 | ||
10th / #30 | 11:50 am | Samantha Troyanovich | Grosse Pointe Shores, Mich. | 155 |
Monica Villarreal | Yorba Linda, Calif. | 155 | ||
Jenny Coleman | Rolling Hills Estates, Calif | 155 | ||
1st / #31 | 12:00 pm | Kristi Cardwell | Kokomo, Ind. | 153 |
Jordan Ontiveros | Alamo, Calif. | 153 | ||
Paphada Wongwaikijphaisal (a) | Suanluang, Thailand | 154 | ||
10th / #32 | 12:00 pm | Michele Nash | Indianapolis, Ind. | 155 |
Courtney Shelton | Franklin, Tenn. | 155 | ||
Simone Strauss | Rancho Mirage, Calif. | 155 | ||
1st / #33 | 12:10 pm | Marta Sanz Barrio (a) | Madrid, Spain | 153 |
Hanule Sky Seo (a) | Yeosu, South Korea | 153 | ||
Christabel Goh | Singapore, Singapore | 153 | ||
10th / #34 | 12:10 pm | Kitty Hwang | Guayaquil, Ecuador | 155 |
Brittany Atterbury | Rockton, Ill. | 155 | ||
Steph Ellingwood | Huntington Beach, Calif. | 155 | ||
1st / #35 | 12:20 pm | Courtney Harter | Clearwater, Fla. | 153 |
Jessie Gerry | Madison, Wis. | 153 | ||
Erika Ilagan | Cypress, Calif. | 153 | ||
10th / #36 | 12:20 pm | YanJiao Jiang | Beijing, China | 155 |
Lindsay Aho | Brush Prairie, Wash. | 156 | ||
Kristi O'Brien | Fishers, Ind. | 156 | ||
1st / #37 | 12:30 pm | Tessa Teachman | Baton Rouge, La. | 153 |
Gianna Misenhelter (a) | Overland Park, Kan. | 153 | ||
Kaitlen Parsons (a) | Spokane, Wash. | 153 | ||
10th / #38 | 12:30 pm | Jillian Fraccola | Syracuse, N.Y. | 156 |
Katy Jarochowicz | Shellharbour, Australia | 156 | ||
Hannah Arnold (a) | Lufkin, Texas | 156 | ||
1st / #39 | 12:40 pm | Sarah Almond | Albemarle, N.C. | 153 |
Angela Buzminski | Oshawa, Ontario | 153 | ||
Kristin Coleman | Rolling Hills Estates, Calif | 153 | ||
10th / #40 | 12:40 pm | Erin Misheff | Silver Lake, Ohio | 156 |
Jamie Ford (a) | Greencastle, Ind. | 156 | ||
Neomi Hunt | Chino Hills, Calif. | 156 | ||
1st / #41 | 12:50 pm | Ryanne Haddow (a) | Sugar Land, Texas | 152 |
Esther Moon | Nashville, Tenn. | 152 | ||
Alexa Rancourt | Portland, Maine | 152 | ||
10th / #42 | 12:50 pm | Brittany Tallman | Seattle, Wash. | 156 |
Amanda Robertson | Bakersfield, Calif. | 156 | ||
Chelsea Stelzmiller | Placerville, Calif. | 156 | ||
1st / #43 | 1:00 pm | Kimberly Kim | Hilo, Hawaii | 152 |
Amelia Ek | Cypress, Calif. | 152 | ||
Amber Hensley | Tulsa, Okla. | 152 | ||
10th / #44 | 1:00 pm | Melissa Mabanta | Langley, BC, Canada | 156 |
Francesca Cuturi | Johannesburg, South Africa | 156 | ||
Kimberly Lorenzana | Long Beach, Calif. | 157 | ||
1st / #45 | 1:10 pm | Ashley Mooney | Port St Lucie, Fla. | 152 |
Ket Preamchuen | Chachoengsao, Thailand | 152 | ||
Kyla Inaba | Kelowna, British Columbia | 152 | ||
10th / #46 | 1:10 pm | Kristin Paulson (a) | Ottumwa, Iowa | 157 |
Lauren Taylor | Warwickshire, Great Britain | 157 | ||
Tara Dayer-Smith | Hertfordshire, England | 157 | ||
1st / #47 | 1:20 pm | Mallory Kent (a) | Tukwila, Wash. | 152 |
Jordan Allyne | Bellevue, Wash. | 152 | ||
Isabel Han | Harrington Park, N.J. | 152 | ||
Palmer Course | ||||
Tee/Group | Time | Player | Hometown | Score |
1st / #49 | 7:00 am | Brittany Henderson | Smiths Falls, Ontario | 150 |
Candra Sumedhatip | Las Vegas, Nev. | 150 | ||
Moyu Sasaki | Tokyo, Japan | 150 | ||
10th / #50 | 7:00 am | Jada Patipaksiri | Cypress, Calif. | 150 |
Agnes Sudjasmin | Jakarta, Indonesia | 151 | ||
Harin Lee | Bayside, N.Y. | 151 | ||
1st / #51 | 7:10 am | Kaitlyn Rohrback | Crofton, Md. | 150 |
Lauren Cate | St. Augustine, Fla. | 150 | ||
Katerina Ruzickova | Ostrava, Czech Republic | 150 | ||
10th / #52 | 7:10 am | Meghan Moore | Durham, N.C. | 151 |
Jenna Pearson | Wheaton, Ill. | 151 | ||
Amanda Steinhagen | Oak Hill, Va. | 151 | ||
1st / #53 | 7:20 am | Cheyenne Burbank | Gilbert, Ariz. | 150 |
Lauren Hibbert | Sydney, Australia | 150 | ||
Justine Lee (a) | Sydney, Australia | 150 | ||
10th / #54 | 7:20 am | Catherine Dolan (a) | Ballwin, Mo. | 151 |
Ellen Oswald | New City, N.Y. | 151 | ||
Jennifer Yang (a) | Busan, South Korea | 151 | ||
1st / #55 | 7:30 am | Ana Menendez (a) | Mexico City, Mexico | 149 |
Lacey Fears | Bonaire, Ga. | 150 | ||
Song-Hee Kim | Dongjak-Gu,South Korea | 150 | ||
10th / #56 | 7:30 am | Emily Flanigan Motta | Windermere, Fla. | 151 |
Mesha Levister | Louisburg, N.C. | 151 | ||
Tara Lyons | Myrtle Beach, S.C. | 151 | ||
1st / #57 | 7:40 am | Julie Yang (a) | Garland, Texas | 149 |
Rosie Davies (a) | London, England | 149 | ||
Hannah Collier | Birmingham, Ala. | 149 | ||
10th / #58 | 7:40 am | Sadie Palmer (a) | Tooele, Utah | 151 |
Shena Yang (a) | Tampa, Fla. | 151 | ||
Gabriella Dominguez | Chilton, Texas | 151 | ||
1st / #59 | 7:50 am | Yezhou Lin | ShenZhen, China | 149 |
Jennifer Neville (a) | Bradenton, Fla. | 149 | ||
Christine Wong | Richmond, Canada | 149 | ||
10th / #60 | 7:50 am | Kate Machado | Gilbert, Ariz. | 151 |
Rachael Schmidt | Elk River, Minn. | 151 | ||
Heather Angell | Winston-Salem, N.C. | 151 | ||
1st / #61 | 8:00 am | Ashley Elias | El Paso, Texas | 149 |
Kristina Merkle | Honolulu, Hawaii | 149 | ||
Noriko Inoue | Tokyo, Japan | 149 | ||
10th / #62 | 8:00 am | Doris Chen (a) | Taipei,Taiwan | 151 |
Prima Thammaraks (a) | Central, Thailand | 151 | ||
Sandra Angulo Minarro | Torreon, Mexico | 151 | ||
1st / #63 | 8:10 am | Amanda Snyder | Syracuse, Utah | 149 |
Piyathida Chaiyapan | Bangkok, Thailand | 149 | ||
Mari Chun | Pearl City, Hawaii | 149 | ||
10th / #64 | 8:10 am | Emily Gimpel (a) | Lafayette Hill, Pa. | 151 |
Samantha Swinehart | North Myrtle Beach, S.C. | 151 | ||
Jienalin Zhang (a) | Zhengzhou, China | 151 | ||
1st / #65 | 8:20 am | Jordan Britt (a) | Chattanooga, Tenn. | 149 |
Emily Childs | Alameda, Calif. | 149 | ||
Milena Savich | Carmel, Ind. | 149 | ||
10th / #66 | 8:20 am | JiaYi Zhou (a) | Dalian, China | 151 |
Carolina Perez | Ibague, Colombia | 151 | ||
Ashley Edwards | Oakley, Calif. | 151 | ||
1st / #67 | 8:30 am | Natalie Schmett | Evansville, Ind. | 148 |
Britney Yada | Hilo, Hawaii | 148 | ||
Ashley Knoll | The Woodlands, Texas | 149 | ||
10th / #68 | 8:30 am | Paula Hurtado | Medellin, Colombia | 151 |
Melissa Martin (a) | Grand Junction, Colo. | 152 | ||
Ki-Shui Liao | Windermere, Fla. | 152 | ||
1st / #69 | 8:40 am | Paola Pavon | North, Mexico | 148 |
Ember Schuldt (a) | Sterling, Ill. | 149 | ||
Karinn Dickinson | Seattle, Wash. | 148 | ||
10th / #70 | 8:40 am | Kelli Pry | Coatesville, Pa. | 152 |
Amy West (a) | Valrico, Fla. | 152 | ||
1st / #71 | 8:50 am | Noon Huachai | Bangkok, Thailand | 148 |
Euna Pak (a) | Irvine, Calif. | 148 | ||
Hsin-Ning Yeh | Chinese Taipei | 148 | ||
10th / #72 | 8:50 am | Rhea Nair | Dubai, United Arab Emirates | 152 |
Tanya Wadhwa | McKinney, Texas | 152 | ||
Palmer Course | ||||
Tee/Group | Time | Player | Hometown | Score |
1st / #73 | 11:30 am | Sophia Popov | Weingarten, Germany | 146 |
Kelli Bowers | Chelan, Wash. | 146 | ||
Jennifer Brumbaugh | Scotts Valley, Calif. | 146 | ||
10th / #74 | 11:30 am | Luciane Lee (a) | Sao Paulo, Brazil | 146 |
Taylor Neidy | Clinton, Okla. | 146 | ||
Elena Robles | Redondo Beach, Calif. | 146 | ||
1st / #75 | 11:40 am | Amy Ruengmateekhun | Garland, Texas | 145 |
Seul Ki Park | Northbrook, Ill. | 146 | ||
Portland Rosen (a) | Sugarland, Texas | 146 | ||
10th / #76 | 11:40 am | Katie Jean | Rantoul, Ill. | 146 |
Sherman Santiwiwatthanaphong | Buengkan, Thailand | 146 | ||
Chirapat Jao-Javanil | Phetchaburi, Thailand | 146 | ||
1st / #77 | 11:50 am | Sun Gyoung Park | Hongcheon, South Korea | 145 |
Grace Na (a) | Alameda, Calif. | 145 | ||
Gabriella Wahl (a) | Heidenheim, Germany | 145 | ||
10th / #78 | 11:50 am | Jayde Panos (a) | Perth, Australia | 146 |
Maggie Yuan | Chengdu, China | 146 | ||
Megan Vaughn | Lake Village, Ark. | 146 | ||
1st / #79 | 12:00 pm | Augusta James (a) | Kingston, Ontario | 145 |
Scooby Liu | Taichung, Taiwan | 145 | ||
Kirby Dreher | Fort St. John, B.C. | 145 | ||
10th / #80 | 12:00 pm | Lindsey Lammers | Milan, Mich. | 146 |
Alejandra Cangrejo (a) | Bogota, Colombia | 147 | ||
Christina Vosters (a) | Bethany Beach, Del. | 147 | ||
1st / #81 | 12:10 pm | Celine Herbin | Santander, Spain | 144 |
Nicole Zhang | Calgary, Alberta | 144 | ||
Anne-Catherine Tanguay (a) | Quebec, Canada | 145 | ||
10th / #82 | 12:10 pm | Keiko Kubo | Osaka, Japan | 147 |
Julia Roth | Karlskrona, Sweden | 147 | ||
Szu Han Chen | Chinese Taipei | 147 | ||
1st / #83 | 12:20 pm | Louise Stahle | Lund, Sweden | 144 |
Ericka Schneider | Bradenton, Fla. | 144 | ||
Pavarisa Yoktuan | Thailand | 144 | ||
10th / #84 | 12:20 pm | Allyssa Ferrell | Edgerton, Wis. | 147 |
Laetitia Beck | Caesarea, Israel | 147 | ||
Emily Collins | Colleyville, Texas | 147 | ||
1st / #85 | 12:30 pm | Fabiola Arriaga (a) | Torreon, Mexico | 143 |
Mia Piccio | Bacolod City, Phillipines | 143 | ||
Natalia Ghilzon | Windsor, Ontario | 143 | ||
10th / #86 | 12:30 pm | Emelie Lindskog | Halmstad, Sweden | 147 |
Julie Shutler | Manteca, Calif. | 147 | ||
Patricia Sanz | Madrid, Spain | 147 | ||
1st / #87 | 12:40 pm | Elizabeth Nagel | DeWitt, Mich. | 142 |
Anaelle Carnet (a) | Jura, France | 143 | ||
Kaitlin Coons | Wilbraham, Mass. | 143 | ||
10th / #88 | 12:40 pm | Alexandria Buelow | Palm City, Fla. | 147 |
Hsien-Wen Huang | Taichung, Taiwan | 147 | ||
Carleigh Silvers | Greeley, Colo. | 147 | ||
1st / #89 | 12:50 pm | Carmen Bandea | Johns Creek, Ga. | 142 |
Alison Lee (a) | Valencia, Calif. | 142 | ||
Lindsay Gahm (a) | Louisville, Ky. | 142 | ||
10th / #90 | 12:50 pm | Liv Cheng (a) | Manukau, New Zealand | 147 |
Taylor Yoshitake | Los Angeles, Calif. | 147 | ||
Moah Chang | Los Angeles, Calif. | 147 | ||
1st / #91 | 1:00 pm | SooBin Kim (a) | DongHae, South Korea | 141 |
Alexandra Stewart | Oklahoma City, Okla. | 141 | ||
Amy Simanton | Lake Oswego, Ore. | 142 | ||
10th / #92 | 1:00 pm | Nina Rodriguez | San Jose, Calif. | 148 |
Kate Hoops (a) | Lima, Ohio | 148 | ||
Jamila Jaxaliyeva | Almaty, Kazakhstan | 148 | ||
1st / #93 | 1:10 pm | Sammi Stevens | Hereford , Texas | 140 |
Annie Park (a) | Levittown, N.Y. | 140 | ||
Katherine Perry | Cary, N.C. | 141 | ||
10th / #94 | 1:10 pm | Ani Gulugian | Irvine, Calif. | 148 |
Laura Jansone | Riga, Latvia | 148 | ||
Brandi Rodriguez | Winter Park, Fla. | 148 | ||
1st / #95 | 1:20 pm | Kaylin Yost | Fort Lauderdale, Fla. | 139 |
Yu Liu | Beijing, China | 139 | ||
Emily Tubert | Burbank, Calif. | 139 |