LPGA International Wednesday, December 4, 2013 Pairings: First Round |
||||
Jones Course | ||||
Tee/Group | Time | Player | Hometown | |
1st / #1 | 8:00 am | Laura Kueny | Whitehall, Mich. | |
Wei-Ling Hsu | Taiwan | |||
Corie Hou | Sydney, Australia | |||
10th / #2 | 8:00 am | Meaghan Francella | Port Chester, N.Y. | |
Breanna Elliott | Yarrawonaa, Australia | |||
Melissa Eaton | Port Shepstone, S. Africa | |||
1st / #3 | 8:10 am | Jean Reynolds | Newnan, Ga. | |
Babe Liu | Tao Yuan City, Taiwan | |||
Kathleen Ekey | Sharon Township, Ohio | |||
10th / #4 | 8:10 am | Seon Hwa Lee | Cheonan,South Korea | |
Maude-Aimee Leblanc | Sherbrooke, Canada | |||
Lindy Duncan | Plantation, Fla. | |||
1st / #5 | 8:20 am | Katelyn Sepmoree | Tyler, Texas | |
Christine Meier (a) | Rochester Hills, Mich. | |||
Lorie Kane | Charlottetown, PE, Canada | |||
10th / #6 | 8:20 am | Marta Silva | Santiago de Compostela, Spai | |
Pinrath Loomboonruang | Bangkok, Thailand | |||
Mi Rim Lee | Gwangju, South Korea | |||
1st / #7 | 8:30 am | Joanna Coe | Mays Landing, N.J. | |
Ashli Bunch | Morristown, Tenn. | |||
Rebecca Artis | Coonabarabran, Australia | |||
10th / #8 | 8:30 am | Hannah Yun | San Diego, Calif. | |
Maiya Tanaka | San Diego, Calif. | |||
Amy Anderson | Oxbow, N.D. | |||
1st / #9 | 8:40 am | Emma Jandel | Dayton, Ohio | |
Louise Friberg | Helsingborg, Sweden | |||
Karlin Beck | Pike Road, Ala. | |||
10th / #10 | 8:40 am | Inhong Lim | Melbourne, Australia | |
Jordan Hardy | Sylacauga, Ala. | |||
Jaye Marie Green | Boca Raton, Fla. | |||
1st / #11 | 8:50 am | Kishi Sinha (a) | Uttar Pradesh, India | |
Michelle Shin | Cape Coral, Fla. | |||
Noriko Nakazaki | Hanover Park, Ill. | |||
10th / #12 | 8:50 am | Chessey Thomas (a) | Spokane, Wash. | |
Birdie Kim | Seoul, South Korea | |||
Veronica Felibert | Caracas, Venezuela | |||
1st / #13 | 9:00 am | Jane Rah | Torrance, Calif. | |
Selanée Henderson | Ann Arbor, Mich. | |||
Jasi Acharya | Columbus, Mont. | |||
10th / #14 | 9:00 am | Ashley Sholer | Hamilton, Ontario | |
Caroline Powers | Bowling Green, Ohio | |||
Allie White | Lancaster, Ohio | |||
1st / #15 | 9:10 am | Reilley Rankin | Hilton Head, S.C. | |
Katie Mundy | Southampton, England | |||
Esther Choe | Scottsdale, Ariz. | |||
10th / #16 | 9:10 am | Carolin Pinegger | Schladming, Austria | |
Demi Runas | Torrance, Calif. | |||
Michele Low | Ipoh, Perak | |||
1st / #17 | 9:20 am | Nannette Hill | Pelham Manor, N.Y. | |
Natalie Gleadall | Stratford, Ontario | |||
Lisa Ferrero | Lodi, Calif. | |||
10th / #18 | 9:20 am | Jennifer Kirby | Paris, Ontario | |
Mitsuki Katahira | Tokyo, Japan | |||
Julia Boland | Tamworth, Australia | |||
1st / #19 | 9:30 am | Lee-Anne Pace | Mosselbay, South Africa | |
Haru Nomura | Tokyo, Japan | |||
Jaclyn Jansen | Effingham, Ill. | |||
10th / #20 | 9:30 am | Line Vedel | Region Syddanmark, Denmark | |
Tracy Stanford | Midland, Texas | |||
Madeleine Sheils | Boise, Idaho | |||
1st / #21 | 9:40 am | Jackie Stoelting | Vero Beach, Fla. | |
Tiffany Joh | San Diego, Calif. | |||
Brittany Altomare | Shrewsbury, Mass. | |||
10th / #22 | 9:40 am | Brianna Do | Lakewood, Calif. | |
Stephanie Connelly | Pasadena, Md. | |||
Cathryn Bristow | Auckland, New Zealand | |||
1st / #23 | 9:50 am | Xiyu Lin | Tianhe, China | |
Stacey Keating | Melbourne, Australia | |||
Mallory Blackwelder | Versailles, Ky. | |||
10th / #24 | 9:50 am | Eunjung Yi | Murrieta, Calif. | |
Carlie Yadloczky | Casselberry, Fla. | |||
Cheyenne Woods | Phoenix, Ariz. | |||
1st / #25 | 10:00 am | Carly Werwie | Kenosha, Wis. | |
Ashley Tait | Littleton, Colo. | |||
Nicole Smith | Riverside, Calif. | |||
10th / #26 | 10:00 am | Sophia Sheridan | Guadalajara, Mexico | |
Daniela Iacobelli | Viera, Fla. | |||
Casey Grice | College Station, Texas | |||
Hills Course | ||||
Tee/Group | Time | Player | Hometown | |
1st / #27 | 8:00 am | Natalie Sheary | West Hartford, Conn. | |
Isabelle Boineau | Marseille, France | |||
Min Lee | Taoyuan County, Taiwan | |||
10th / #28 | 8:00 am | Dawn Shockley | Estes Park, Colo. | |
Megan Grehan | Nashville, Tenn. | |||
Taylor Collins | Davie, Fla. | |||
1st / #29 | 8:10 am | Laura Gonzalez Escallon (a) | La Hulpe, Belgium | |
Victoria Elizabeth | Dayton, Ohio | |||
Garrett Phillips | St. Simons Island, Ga. | |||
10th / #30 | 8:10 am | Jiayun Li | Guangzhou City, China | |
Jennie Lee | Henderson, Nev. | |||
Ginger Howard | Bradenton, Fla. | |||
1st / #31 | 8:20 am | Maria Hernandez | Pamplona, Spain | |
Cara Freeman | Chandler, Ariz. | |||
Lauren Doughtie | Suffolk, Va. | |||
10th / #32 | 8:20 am | Joanna Klatten | Paris, France | |
Nicole Jeray | Berwyn, Ill. | |||
Frances Bondad | Greystanes, Australia | |||
1st / #33 | 8:30 am | Kim Kaufman | Clark, S.D. | |
Anna Jang | Aiea, Hawaii | |||
Junthima Gulyanamitta | Rayong,Thailand | |||
10th / #34 | 8:30 am | Jenny Suh | Fairfax, Va. | |
Jennifer Song | Ann Arbor, Mich. | |||
Shannon Fish | Spring, Texas | |||
1st / #35 | 8:40 am | Min Seo Kwak | Seoul, South Korea | |
Kelly Jacques | Longmont, Colo. | |||
Emma de Groot | Coffs Harbour, Australia | |||
10th / #36 | 8:40 am | Caroline Westrup | Ahus, Sweden | |
Victoria Tanco | Bradenton, Fla. | |||
Dottie Ardina | Laguna, Philippines | |||
1st / #37 | 8:50 am | Hye-Min Kim | Seoul, South Korea | |
Sara-Maude Juneau | Fossambault, Quebec | |||
Dani Holmqvist | Lidingo,Sweden | |||
10th / #38 | 8:50 am | Kelly Shon (a) | Port Washington, N.Y. | |
Stephanie Sherlock | Barrie, Ontario | |||
Stephanie Na | Adelaide, Australia | |||
1st / #39 | 9:00 am | Kendra Little | Eugene, Ore. | |
Stefanie Kenoyer | Lighthouse Point, Fla. | |||
Marita Engzelius | Oslo, Norway | |||
10th / #40 | 9:00 am | Erica Rivard | Tecumseh, Ontario | |
Jamie Hullett | Mesquite, Texas | |||
Lacey Agnew | Jonesboro, Ga. | |||
1st / #41 | 9:10 am | Paula Reto | Cape Town, South Africa | |
Haley Millsap | Memphis, Tenn. | |||
Alejandra Llaneza | Mexico City, Mexico | |||
10th / #42 | 9:10 am | Jessica Shepley | Oakville, Ontario | |
Margarita Ramos | Mexico City, Mexico | |||
Catherine O'Donnell | Ponte Verda Beach, Fla. | |||
1st / #43 | 9:20 am | Kendall Wright | Orlando, Fla. | |
Nicole Vandermade | Brantford, Ontario | |||
Silvia Cavalleri | Milano, Italy | |||
10th / #44 | 9:20 am | Leigh Whittaker | Baden-Baden, Germany | |
Ashleigh Simon | Johannesburg, South Africa | |||
Shasta Averyhardt | Flint, Mich. | |||
1st / #45 | 9:30 am | Kristie Smith | Perth, Australia | |
Calle Nielson | Nashville, Tenn. | |||
Katy Harris | Houston, Texas | |||
10th / #46 | 9:30 am | Kim Welch | Sacramento, Calif. | |
Taylore Karle | Scottsdale, Ariz. | |||
Paz Echeverria | Santiago, Chile | |||
1st / #47 | 9:40 am | Kelly Tan (a) | Batu Pahat, Malaysia | |
Erica Popson | Davenport, Fla. | |||
Vanessa Brockett | Los Angeles, Calif. | |||
10th / #48 | 9:40 am | Nicole Sakamoto | Honolulu, Hawaii | |
Megan McChrystal | Stuart, Fla. | |||
Marina Choi | Los Angeles, Calif. | |||
1st / #49 | 9:50 am | Tzu-Chi Lin | Chinese Taipei | |
Brittany Benvenuto | Langhorne, Pa. | |||
Anya Alvarez | Tulsa, Okla. | |||
10th / #50 | 9:50 am | Marissa Steen | West Chester, Ohio | |
Maribel Lopez Porras (a) | Colombia, South America | |||
Kendall Dye | Edmond, Okla. | |||
1st / #51 | 10:00 am | Fiona Puyo | Paris, France | |
Jessi Gebhardt | Bellingham, Wash. | |||
Yueer Cindy Feng | Chang De, China |