LPGA International Friday, December 6, 2013 Pairings: Third Round |
||||
Jones Course | ||||
Tee/Group | Time | Player | Hometown | Score |
1st / #1 | 8:00 am | Marta Silva | Santiago de Compostela, Spai | 146 |
Chessey Thomas (a) | Spokane, Wash. | 146 | ||
Babe Liu | Tao Yuan City, Taiwan | 146 | ||
10th / #2 | 8:00 am | Katelyn Sepmoree | Tyler, Texas | 146 |
Hannah Yun | San Diego, Calif. | 146 | ||
Rebecca Artis | Coonabarabran, Australia | 147 | ||
1st / #3 | 8:10 am | Brianna Do | Lakewood, Calif. | 146 |
Birdie Kim | Seoul, South Korea | 146 | ||
Natalie Gleadall | Stratford, Ontario | 146 | ||
10th / #4 | 8:10 am | Tracy Stanford | Midland, Texas | 147 |
Demi Runas | Torrance, Calif. | 147 | ||
Mallory Blackwelder | Versailles, Ky. | 148 | ||
1st / #5 | 8:20 am | Lindy Duncan | Plantation, Fla. | 145 |
Lorie Kane | Charlottetown, PE, Canada | 145 | ||
Michele Low | Ipoh, Perak | 145 | ||
10th / #6 | 8:20 am | Emma Jandel | Dayton, Ohio | 148 |
Joanna Coe | Mays Landing, N.J. | 148 | ||
Meaghan Francella | Port Chester, N.Y. | 148 | ||
1st / #7 | 8:30 am | Louise Friberg | Helsingborg, Sweden | 145 |
Kishi Sinha (a) | Uttar Pradesh, India | 145 | ||
Jean Reynolds | Newnan, Ga. | 145 | ||
10th / #8 | 8:30 am | Casey Grice | College Station, Texas | 148 |
Julia Boland | Tamworth, Australia | 148 | ||
Daniela Iacobelli | Viera, Fla. | 148 | ||
1st / #9 | 8:40 am | Breanna Elliott | Yarrawonaa, Australia | 144 |
Maude-Aimee Leblanc | Sherbrooke, Canada | 144 | ||
Lee-Anne Pace | Mosselbay, South Africa | 145 | ||
10th / #10 | 8:40 am | Jordan Hardy | Sylacauga, Ala. | 148 |
Michelle Shin | Cape Coral, Fla. | 148 | ||
Selanée Henderson | Ann Arbor, Mich. | 149 | ||
1st / #11 | 8:50 am | Maiya Tanaka | San Diego, Calif. | 143 |
Ashley Tait | Littleton, Colo. | 143 | ||
Lisa Ferrero | Lodi, Calif. | 144 | ||
10th / #12 | 8:50 am | Veronica Felibert | Caracas, Venezuela | 149 |
Corie Hou | Sydney, Australia | 149 | ||
Cathryn Bristow | Auckland, New Zealand | 149 | ||
1st / #13 | 9:00 am | Jackie Stoelting | Vero Beach, Fla. | 143 |
Melissa Eaton | Port Shepstone, S. Africa | 143 | ||
Reilley Rankin | Hilton Head, S.C. | 143 | ||
10th / #14 | 9:00 am | Noriko Nakazaki | Hanover Park, Ill. | 149 |
Inhong Lim | Melbourne, Australia | 149 | ||
Carlie Yadloczky | Casselberry, Fla. | 149 | ||
1st / #15 | 9:10 am | Line Vedel | Region Syddanmark, Denmark | 142 |
Karlin Beck | Pike Road, Ala. | 143 | ||
Brittany Altomare | Shrewsbury, Mass. | 143 | ||
10th / #16 | 9:10 am | Cheyenne Woods | Phoenix, Ariz. | 150 |
Esther Choe | Scottsdale, Ariz. | 150 | ||
Carly Werwie | Kenosha, Wis. | 150 | ||
1st / #17 | 9:20 am | Mi Rim Lee | Gwangju, South Korea | 142 |
Pinrath Loomboonruang | Bangkok, Thailand | 142 | ||
Haru Nomura | Tokyo, Japan | 142 | ||
10th / #18 | 9:20 am | Jasi Acharya | Columbus, Mont. | 150 |
Nicole Smith | Riverside, Calif. | 150 | ||
Allie White | Lancaster, Ohio | 151 | ||
1st / #19 | 9:30 am | Madeleine Sheils | Boise, Idaho | 142 |
Sophia Sheridan | Guadalajara, Mexico | 142 | ||
Mitsuki Katahira | Tokyo, Japan | 142 | ||
10th / #20 | 9:30 am | Ashli Bunch | Morristown, Tenn. | 151 |
Stephanie Connelly | Pasadena, Md. | 151 | ||
Ashley Sholer | Hamilton, Ontario | 151 | ||
1st / #21 | 9:40 am | Xiyu Lin | Tianhe, China | 140 |
Wei-Ling Hsu | Taiwan | 141 | ||
Stacey Keating | Melbourne, Australia | 142 | ||
10th / #22 | 9:40 am | Jaclyn Jansen | Effingham, Ill. | 151 |
Katie Mundy | Southampton, England | 151 | ||
Eunjung Yi | Murrieta, Calif. | 152 | ||
1st / #23 | 9:50 am | Amy Anderson | Oxbow, N.D. | 137 |
Kathleen Ekey | Sharon Township, Ohio | 139 | ||
Jennifer Kirby | Paris, Ontario | 140 | ||
10th / #24 | 9:50 am | Jane Rah | Torrance, Calif. | 153 |
Laura Kueny | Whitehall, Mich. | 153 | ||
Caroline Powers | Bowling Green, Ohio | 153 | ||
1st / #25 | 10:00 am | Jaye Marie Green | Boca Raton, Fla. | 130 |
Tiffany Joh | San Diego, Calif. | 136 | ||
Seon Hwa Lee | Cheonan,South Korea | 136 | ||
10th / #26 | 10:00 am | Carolin Pinegger | Schladming, Austria | 154 |
Nannette Hill | Pelham Manor, N.Y. | 154 | ||
Christine Meier (a) | Rochester Hills, Mich. | 155 | ||
Hills Course | ||||
Tee/Group | Time | Player | Hometown | Score |
1st / #27 | 8:00 am | Ginger Howard | Bradenton, Fla. | 146 |
Calle Nielson | Nashville, Tenn. | 146 | ||
Sara-Maude Juneau | Fossambault, Quebec | 147 | ||
10th / #28 | 8:00 am | Jennie Lee | Henderson, Nev. | 147 |
Dani Holmqvist | Lidingo,Sweden | 147 | ||
Jennifer Song | Ann Arbor, Mich. | 147 | ||
1st / #29 | 8:10 am | Laura Gonzalez Escallon (a) | La Hulpe, Belgium | 146 |
Jenny Suh | Fairfax, Va. | 146 | ||
Lacey Agnew | Jonesboro, Ga. | 146 | ||
10th / #30 | 8:10 am | Frances Bondad | Greystanes, Australia | 147 |
Kendra Little | Eugene, Ore. | 147 | ||
Stephanie Na | Adelaide, Australia | 147 | ||
1st / #31 | 8:20 am | Alejandra Llaneza | Mexico City, Mexico | 145 |
Natalie Sheary | West Hartford, Conn. | 145 | ||
Jessi Gebhardt | Bellingham, Wash. | 146 | ||
10th / #32 | 8:20 am | Stephanie Sherlock | Barrie, Ontario | 147 |
Anna Jang | Aiea, Hawaii | 147 | ||
Yueer Cindy Feng | Chang De, China | 148 | ||
1st / #33 | 8:30 am | Dottie Ardina | Laguna, Philippines | 145 |
Hye-Min Kim | Seoul, South Korea | 145 | ||
Taylor Collins | Davie, Fla. | 145 | ||
10th / #34 | 8:30 am | Kristie Smith | Perth, Australia | 148 |
Marissa Steen | West Chester, Ohio | 148 | ||
Kim Welch | Sacramento, Calif. | 148 | ||
1st / #35 | 8:40 am | Kelly Jacques | Longmont, Colo. | 144 |
Kelly Tan (a) | Batu Pahat, Malaysia | 144 | ||
Kim Kaufman | Clark, S.D. | 145 | ||
10th / #36 | 8:40 am | Shasta Averyhardt | Flint, Mich. | 148 |
Margarita Ramos | Mexico City, Mexico | 148 | ||
Leigh Whittaker | Baden-Baden, Germany | 148 | ||
1st / #37 | 8:50 am | Marina Choi | Los Angeles, Calif. | 144 |
Nicole Sakamoto | Honolulu, Hawaii | 144 | ||
Paula Reto | Cape Town, South Africa | 144 | ||
10th / #38 | 8:50 am | Katy Harris | Houston, Texas | 148 |
Shannon Fish | Spring, Texas | 149 | ||
Erica Rivard | Tecumseh, Ontario | 149 | ||
1st / #39 | 9:00 am | Caroline Westrup | Ahus, Sweden | 143 |
Jamie Hullett | Mesquite, Texas | 144 | ||
Emma de Groot | Coffs Harbour, Australia | 144 | ||
10th / #40 | 9:00 am | Cara Freeman | Chandler, Ariz. | 149 |
Fiona Puyo | Paris, France | 149 | ||
Jiayun Li | Guangzhou City, China | 149 | ||
1st / #41 | 9:10 am | Silvia Cavalleri | Milano, Italy | 143 |
Dawn Shockley | Estes Park, Colo. | 143 | ||
Min Lee | Taoyuan County, Taiwan | 143 | ||
10th / #42 | 9:10 am | Jessica Shepley | Oakville, Ontario | 149 |
Maribel Lopez Porras (a) | Colombia, South America | 150 | ||
Tzu-Chi Lin | Chinese Taipei | 150 | ||
1st / #43 | 9:20 am | Megan McChrystal | Stuart, Fla. | 142 |
Marita Engzelius | Oslo, Norway | 143 | ||
Joanna Klatten | Paris, France | 143 | ||
10th / #44 | 9:20 am | Garrett Phillips | St. Simons Island, Ga. | 150 |
Lauren Doughtie | Suffolk, Va. | 151 | ||
Stefanie Kenoyer | Lighthouse Point, Fla. | 151 | ||
1st / #45 | 9:30 am | Maria Hernandez | Pamplona, Spain | 142 |
Haley Millsap | Memphis, Tenn. | 142 | ||
Victoria Elizabeth | Dayton, Ohio | 142 | ||
10th / #46 | 9:30 am | Nicole Vandermade | Brantford, Ontario | 152 |
Vanessa Brockett | Los Angeles, Calif. | 152 | ||
Kendall Dye | Edmond, Okla. | 152 | ||
1st / #47 | 9:40 am | Kendall Wright | Orlando, Fla. | 141 |
Anya Alvarez | Tulsa, Okla. | 142 | ||
Min Seo Kwak | Seoul, South Korea | 142 | ||
10th / #48 | 9:40 am | Catherine O'Donnell | Ponte Verda Beach, Fla. | 153 |
Isabelle Boineau | Marseille, France | 153 | ||
Kelly Shon (a) | Port Washington, N.Y. | 155 | ||
1st / #49 | 9:50 am | Victoria Tanco | Bradenton, Fla. | 139 |
Nicole Jeray | Berwyn, Ill. | 139 | ||
Erica Popson | Davenport, Fla. | 141 | ||
10th / #50 | 9:50 am | Junthima Gulyanamitta | Rayong,Thailand | 157 |
Brittany Benvenuto | Langhorne, Pa. | 158 | ||
Taylore Karle | Scottsdale, Ariz. | 166 | ||
1st / #51 | 10:00 am | Megan Grehan | Nashville, Tenn. | 135 |
Ashleigh Simon | Johannesburg, South Africa | 139 | ||
Paz Echeverria | Santiago, Chile | 139 |